di.se – KI: Rut ger nya vita jobb – gratis.
Med sina 1,5 MSEK i årslön har nog Mona Sahlin tappat kontakten helt med den s.k. arbetarklassen som hon säger sig representera.
Genom rutavdraget har en rad företag kunna överleva, många nya har bildats, man har fått bukt på mycket av svartjobben och ingen verkar ha förlorat på affären enligt Ann Öberg, KI. Men Mona envisas ändå med att vilja avskaffa RUT- och ROT-avdraget eftersom hon vill använda pengarna på andra håll.
För det första; vilka pengar, det kostar ju tydligen ingenting i slutändan? För det andra; genom dessa förslag slår hon ju under fötterna på sina egna väljare. Ni minns, den där s.k. arbetarklassen som idag lever på sina RUT- och ROT-jobb.
Mona Sahlin visar gång på gång att hon inte står för en politik som är modern, flexibel eller framtidsinriktad utan bara strävar efter att göra om allt till vad det var förut, då sossarna regerade, alla var beroende av bidrag och det gick åt helvete för Sverige – år efter år!
Bra tanke Mona, fortsätt tänk så, så blir det inga problem för alliansen att vinna det här valet.

