Religion i skolan… Ja, om det kan man tycka mycket. Jag tycker det är väldigt viktigt att unga människor får utbildning om olika religioner för att i första hand få en förståelse för hur andra tänker och agerar, och vad andra personer baserar sina värderingar på. Men även för att kunna bilda sig en uppfattning om vilken tro de själva eventuellt vill tillhöra.
Att ge kristendomen en högre status i skolan än andra religioner, vilket Jan Björklund nu vill, tycker jag är att gå i fel riktning. Visst, vi lever i ett land som historiskt har varit väldigt kristet, men Sverige är också ett land i förändring och majoriteten av oss lever ett väldigt sekulariserat liv. Med andra ord är inte religion över huvud taget lika närvarande i våra liv längre och då tycker jag att det är fel att favorisera någon enstaka religion – oavsett vilken.
Men oavsett hur vi väljer att positionera de olika religionerna, hoppas jag bara att vi slipper se en annan utveckling som just nu vinner mark i framförallt USA.
Intelligent design är enligt mig ett vansinnigt koncept som inte hör hemma i skolan, förutom möjligtvis inom tidigare nämnd religiönslära. I USA är det dock så mycket som 40-50% av de vuxna som stöder kreationism och som gärna ser att man lär ut detta som ett seriöst alternativ till naturkunskap och vetenskap. Att i dagens samhälle påstå att jorden bara är 6000 år gammalt och att människan skapades för ett par tusen år sedan i sin nuvarande form är helt befängt. I vår kunskapssökande värld finns det helt enkelt inte plats för sånt mumbo-jumbo.
Låt oss slippa denna utveckling i Sverige!
Andra som har bloggat om ämnet:
- Björklund kapitulerar för den kristna högern, Röda Berget
- Kyrkan är skild från staten, men inte skolan, Högbergs tankar
- Jan Björklund är en speciell man, Alliansfritt Sverige

