SD-politiker går efter HD:s avslöjande om blogg – hd.se.
Är det inte underbart att se demokratin fungera även i ett icke-demokratiskt parti?
Det faktum att Per T. K. Wahlberg var aktiv medlem av Sverigedemokraterna och en kandidat hos dem är anmärkningsvärt tycker jag – till och med med deras standarder. Att det ens finns personer som är så trångsynta är faktiskt rätt anmärkningsvärt.
Att ha åsikter om invandring som sakfråga är väl i sig inget konstigt kan jag tycka. Det är ju ett ”problem” i dagens samhälle, och det finns olika syn på hur integration ska lösas för allas bästa. Men att ge sig på andra raser ur ett 100%-igt rasistiskt perspektiv är helt befängt, och jag ville i det längsta tro att det var ett skämt. Men icke då…!
Skönt att höra att Herr Wahlberg fått gå iaf. Det visar väl att det åtminstone finns en gnutta sans även hos de där SD:arna.


Du skriver att det finns mänskliga ”raser”. Vilka är dem, menar du?
?? Är det inte så man benämner olika folkslag? Jag förstår inte frågan. Varför heter det annars ”ras-hat”, ”ras-istiskt” etc.
Världen består av olika raser som under årtusenden förvisso har blandats ut och luckrats upp, genom folkvandringar och annat, men man härstammar väl fortfarande från olika raser. Det ligger väl inget negativt i det.
För att svara på din fråga så är väl kaukasisk, asiatisk, negroid, indoeuropeisk etc exempel på olika raser.
Jo, jag tycker att det är konstigt att man fortfarande diskuterar invandring som en sakfråga. Att diskutera integration däremot, det är absolut s’nödvändigt. Det är där problemen finns, inte i huruvida människor ska få flytta till Sverige eller ej. Oavsett om det är av humanitära skäl, arbetskraftsbehov, relationer eller ren äventyrslusta.
Tycker att det är lite hugget som stucket hur man väljer att formulera det hela. Invandring leder till integrationsproblem (uppenbarligen) så huruvida det är det ena eller andra som är sakfrågan är för mig egalt. Det jag menar är att jag förstår att folk har åsikter om hur, var och varför vi ska ta emot folk som kommer hit från andra länder. Det är rätt naturligt att det blir en viktig fråga för många, trots att det kanske bottnar i en felaktig syn på saken. Men det viktigaste är väl att man inte tycker illa om folk pga deras ras- eller religionstillhörighet. Jag kan tycka det är fel hur en viss grupp månniskor behandlas eller icke behandlas men det innebär inte att jag för den saken skull tycker illa om människorna. Det är just det som är den stora skillnaden. Jag är inte helt positivt inställd till delar av vår integrationspolitik, men för den sakens skull går jag ju inte omkring och hatar muslimer, greker, feta eller transexuella.