Kommunen vill riva barnens lekplats – hd.se.
En sur gammal kärring retar sig på att det finns lekande barn i närheten och vips, så skyller man på kommunala byggregler och tvingar initiativtagarna att avlägsna en lekplats.
Om kommunen från start hade uppfört lekplatsen och det sedan kommit in klagomål, hade man då rivit sin egen lekplats?
Dessutom är väl kommunen skyldig att informera om vilka klagomål som kommit in och presentera dem, så att man kanske kan hitta en lösning runt problemet. Att inte tala om vad det handlar om osar ju katt. Är det bara ett svepskäl som en kommuntjänsteman använder för att få leka polis?
Givetvis är det inte bra att man på eget initiativ uppfört en lekplats på kommunens mark, men man måste ju vara flexibel i sådana här frågor. Förstör den något? Tillför den något? Kan kommunen ta över den kanske?
Det är väl underbart att invånarna i en kommun är beredda att göra en sådan här sak utan att kräva att kommunen ska investera en massa. Det tycker jag ska uppmuntras, även om jag samtidigt tycker att det hade varit bra att få kommunens välsignelse innan man drog igång.

