Tänk att vara bombmisstänkt

Bombmisstänkt kvar i Sverige – hd.se.

I dagens terroristrädda samhälle måste det här vara en av de värsta men samtidigt effektivaste sätten att hämnas på någon. Ingen säkerhetsmyndighet i världen kommer ju låta ett sådant här tips gå obemärkt förbi.

Jag kan tycka att det var tur i oturen att det var i ett ”civiliserat” land som Sverige som piloten valde att ta ner planet för genomgång. Jag vet inte om behandlingen av den misstänkte terroristen hade varit lika vänlig i t.ex. USA eller Kina.

Det låter ju på Per-Åke Wallberg, kriminspektör på Arlanda, som om samtalen med mannen ifråga har gått rätt lugnt till och det är väl ganska typiskt svenskt, eller? Jag menar inte att vi är mesiga, men den svenska modellen bygger väl på att man hellre pratar fram en lösning än torterar objektet i fråga.

Med tanke på min inledning så undrar jag hur många hämndlystna ex det finns där ute nu som tänker att det här vore en perfekt plan för deras egen pojkvän/flickvän. Får vi se mer av sånt här framöver och kommer det i förlängningen leda till et ”Peter och vargen”-situation där vi trubbas av till den grad att vi en dag missar ettt skarpt läge?

Tänk att vara bombmisstänkt
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
This entry was posted in Facebook, Samhälle and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>