Det snackas inte så mycket om Livets Ord längre. Jag kan inte komma ihåg när jag sist hörde något galet om ”LO” i media. Det verkar som om framförallt Scientologerna har tagit över deras roll som hokus-pokus-församling i nyhetsflödet. De hör man ju desto mer om.
Jag gick precis in på LO:s hemsida bara för att kolla om de fortfarande fanns och jodå, de verkar vara alive and kickin’ och med fortsatt fokus på sin stora andliga ledare Ulf Ekman. Undrar så om det är brist på kändis-LO:are som gör att vi numera inte läser så mycket om dem. Är Carola fortfarande aktiv t.ex.? Runar har väl stuckit om jag minns rätt, eller är han fortfarande pastor där?
Finns det en brist på aktiva kändisar så syns de givetvis inte lika mycket i media längre. Det är väl just därför det är så viktigt för organisationer som dessa att alltid ha aktiva celebriteter eftersom dessa syns mycket och sprider budskapet överallt; i media, i sitt arbete och till sina fanns.
Jag kan ju inte säga att jag saknar dem på något sätt, jag bara noterade att de verkar i tysthet nuförtiden.


Här i Uppsala finns de gott om dem. Varje helg står de utanför alla uteställen med sina gula jackor. De är idioter att diskutera med, men de bjuder på goda kakor!
Kakor är gott!