Kvinna ställer upp i tv-program. Kvinna kör som en kratta och krockar. Kvinna skadar sig. Kvinnan tycker sedan att det är tv-bolagets fel att hon skadat sig.
Det låter ju inte riktigt klokt och det är det ju inte heller. Det är givetvis hemskt tråkigt att kvinnan ifråga blev skadad under inspelning av Sveriges sämsta bilförare, men hur felet kan ligga hos TV4 begriper jag inte. Tydligen är det största bekymret hos kvinnan att hon saknade TV4:s närvaro under henne rehab. Hon menar att de inte kunde veta huruvida hon skulle klara sig eller inte. Hon efterlyser helt enkelt lite medmänsklighet verkar det som.
Men är det inte så att det inte är TV4 som producerar det här programmet? Jo, det stämmer. Det är ett externt produktionsbolag! Med andra ord kan man kanske inte begära att TV4 är speciellt insatta i situationen där och då.
”– Jag hade förväntat mig att någon från TV4 kom till sjukhuset och besökte mig och att de skulle sätta igång hela försäkringsärendet och skadestånd. Det är totalt absurt att jag som har fått en stor hjärnskada ska ta tag i det själv, när det var deras säkerhet som brast.”
Så skriver Aftonbladet i sin artikel. TV4:s säkert brast… Ok, men de var ju inte producenter har vi redan konstaterat. Så vad har TV4:s eventuella säkerhetsarbete med saken att göra. Och hur absurt är det egentligen, jag menar; vem var det som körde bilen???
Tycker det är så typiskt svenskt att man alltid ska skylla allting på alla andra. Ingen verkar längre vilja ta sitt eget ansvar för sina handlingar. Det var väl kvinnan själv som deltog i programmet, på egen fri vilja, och det var väl hon själv som körde. Vad finns det i detta som kan lastas TV4?
Men, som vanligt, så reserverar jag mig för eventuella faktadetaljer som media har valt att inte berätta om som kanske påverkar utgången av den här reflektionen. Jag är kanske helt ute och cyklar.
En sak till: den scenograf som hon körde på, hur gick det med honom?


Jag håller med dig. Det var hon som körde bilen, och det är hon som inte borde ha ett körkort. Detta kunde lika gärna ha hänt ute i vanlig trafik, och då hade det antagligen gått ännu värre om det är så att hon glömde att bromsa. Och hur fasiken kan man glömma att bromsa? Är inte det grunderna med att köra bil, att kunna gasa och bromsa när det behövs? Sen undrar jag vad hon menar med bristande säkerhet. Tycker hon att det ska vara skumgummi väggar runt om inspelningsplatsen?