Paragrafrytteri om miljön

Det här tycker jag är någonting för branschtidningen Recycling att ta upp i ett kommande nummer. Kan det verkligen stämma det som Ulla Lundegård berättar om på Läsardebatten i Aftonbladet idag?

Vad säger de som kan sånt här? Är det förbjudet att transportera matavfall i egen bil? Och var går i så fall gränserna för matavfall, transport och egen bil? Intressanta frågor som jag hoppas att någon kommer att ge raka svar på.

Lösningen på Ullas problem är ju dock precis det som någon i kommentarerna har poängterat, att helt enkelt ljuga! Känns kanske inte jättebra att ljuga rätt upp och ner för folk, men om man har en paragrafryttare som motpart är det kanske den enda lösningen. Sunt förnuft biter ju som bekant inte på sådana personer.

Helt snurrigt kan jag tycka!

Paragrafrytteri om miljön
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
This entry was posted in Facebook, Miljö and tagged , . Bookmark the permalink.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>